مشاوره دل آرام

نقش خانواده در کاهش اضطراب داوطلبان کنکور

این روزها تب کنکور همگانی شده و خانواده‌هایی که فرزند کنکوری دارند، سخت درگیر هستند. از همه مهم‌تر، داوطلبان هستند که درگیر فشارها و استرس ناشی از نزدیک شدن به کنکور هستند که تعیین کننده‌ی موفقیت و یا عدم موفقیت آنان بعد از سال‌ها تلاش و کوشش است. برخورد با مسأله‌ی کنکور و گذراندن روزهای سخت قبل از آن برای عده‌ای از داوطلبان، حالت بحرانی پیدا می‌کند و این بحران و اضطراب‌های ناشی از آن در وضعیت‌های گوناگون و از نگاهی به نگاه دیگر متفاوت است که گاه خود داوطلبان را درگیر می‌سازد و در مواقعی نیز خانواده‌ها در این وضعیت بحرانی و شرایط استرس‌زا درگیر می‌شوند.

نقش خانواده‌ها در کاهش اضطراب کنکور:

جو عاطفی دور از تنش
در تمام ایام تحصیلی به ویژه در روزهای قبل از کنکور، شرایط فیزیکی و عاطفی مناسبی را برای فرزندان‌تان فراهم آورید.

خودداری از فشار و توقع بیش از حد از داوطلبان
فشار مضاعف، انگیزه و اعتماد به نفس داوطلبان را کاهش می‌دهد. والدین باید به توان یادگیری و میزان پیشرفت متناسب با توان بچه‌ها اهمیت دهند.

توجه به خواب، استراحت و تفریح داوطلبان
برنامه‌ی ساعت خواب و بیداری باید متناسب با کار و تلاش کنکوری‌ها تنظیم شود و والدین، استراحت و تفریح در حد لازم را برای فرزندان منع نکنند.

پیش‌بینی تغذیه مناسب و قوی، ویژه‌ی داوطلبان
تغذیه در این روزها اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اغلب کنکوری‌ها نیاز به غذاهایی دارند که علاوه بر تقویت حافظه‌ی آن‌ها، موجب آرامش اعصاب شده و از شدت اضطراب و استرس ناشی از کنکور بکاهد. مصرف ویتامین‌های B و C در کاهش اضطراب بسیار مؤثر است. ویتامین C در اغلب میوه‌ها و سبزی‌ها به ویژه مرکبات به وفور یافت می‌شود. میوه‌هایی مانند پرتقال، لیمو، گوجه‌فرنگی و ... غنی از ویتامین C هستند.
منابع ویتامین B: سبوس برنج، سویا، جگر، لبنیات، بادام، بادام زمینی، عسل و ... هستند.

خانواده‌ها می‌توانند برحسب توان مالی از این خوراکی‌ها برای فرزندان‌شان تهیه کنند و در صورت امکان نداشتن، بعضی از آن‌ها را به جای دیگر تنقلات برای بچه‌ها تهیه کنند تا در زمان استراحت میل کنند، لذت ببرند و از اضطراب آن‌ها کاسته شود.
محدود کردن میهمانی‌ها و رفت و آمدهای مکرر
بهتر است در ایام کنکور این رفت و آمدها و میهمانی‌های متعدد (برای تمرکز داشتن بیش‌تر داوطلبان برای روز کنکور)، محدود شده و میهمانی‌ها و مسافرت‌ها به زمان دیگری موکول شود.

مقالات مرتبط با این مطلب

تکنیکی در رفع استرس وجود دارد

چگونه کسی را عاشق خود کنیم؟

منفي بافي ممنوع

چای مناسب برای هر گروه خونی چیست؟

10 نشانه استرس کاری و راه های برطرف کردن آن

مثبت اندیشی

مفهوم خودشیفتگی از دیدگاه فروید

8 اصل موفقیت از تام هاپکینز

استمرار در موفقیت معجزه میکند!