مشاوره دل آرام

انواع تیپ های شخصیتی

ریشه‌ی عصبانیت

افراد در محیط، به وسیله‌ی تحقیر، ظلم، ترساندن، زورگویی، سخت‌گیری و عدم توجه به ضعف‌های کودک، سبب کاهش اعتماد به نفس او می‌شوند.
کودک در اثر برخورد خشن، نابهنجار و آزاردهنده‌ی اطرافیان، نیاز به مدارا و مماشات کرده، سه راه فراروی خویش می‌بیند:
۱. خود را با دلخواه اطرافیان وفق می‌دهد که در نتیجه سر به راه و توسری‌خور و تابع می‌شود (مهر‌طلب).
۲. خشن، گستاخ، بددهان، فحاش و تند و تیز می‌شود (برتری‌طلب).
۳. سعی می‌کند کمتر با دیگران تماس بگیرد تا کمتر آزار ببیند (عُزلت‌طلب).
کودک هر سه را با هم استفاده می‌کند؛
منتهی -بسته به وضع محیطش- بعضی را صریح و بعضی را غیر مستقیم.
از برخورد این سه تمایل متغایر، در شخص کش‌مکشی دائمی ایجاد می‌شود که ریشه تضادهای اساسی است.
برگرفته از کتاب
"تضادهای درونی ما".

افراد کم حرف و منفعل

اين افراد زياد سخن نمي گويند. حتي اگر اصرار کنيد، فرياد بکشيد يا از آنها خواهش کنيد، جوابي بيشتر از آري يا خير نخواهيد شنيد. اين افراد حتي زماني که بايد از حقوق خود دفاع کنند، ساکت مي‌مانند. در نتيجه غالباً مورد ظلم قرار مي گيرند. فرد منفعل هميشه احساس ناامني مي کند واعتماد به نفس بسيار پاييني دارد. آنها غالباً از شرکت در تصميم گيريها امتناع مي كنند و يا نظري ارائه نمي دهند.
راه حل: اين افراد شديداً به اعتماد به نفس و حمايت احتياج دارند و بايد بطور مستقيم از آنها انجام اموري را که مي توانند انجام دهند خواسته شود. تشويق نيز در ايجاد اعتماد به نفس آنها بسيار موثر است.
 

افراد بسته  

راههاي برقراري ارتباط با اين افراد مسدود است. اين افراد بسيار تودار و ديرجوش هستند و تنهايي و خلوت را به بودن در ميان جمع ترجيح مي دهند. آنها هرگز درباره تفکرات و احساسات خود صحبت نمي کنند و به همين دليل ارتباطات محدودي دارند. « حوصله ندارم» يا « فعلا وقت ندارم» از جملاتي است که آنها براي فرار از جمع از آن استفاده مي کنند.

راه حل: براي برقراري ارتباط با اين افراد بايد حوصله کنيد. ممکن است مدتي طول بکشد تا اين گونه افراد احساس راحتي بکنند و با شما راحت تر و بهتر برخورد کنند. هنگام صحبت با اين افراد از سوالات باز استفاده کنيد و آنها را به شرکت در بحثها تشويق کنيد.

افراد منفي گرا

اين افراد نگرش بدي نسبت به دنيا دارند. آنها فکر مي کنند که دنيا بر سرشان خراب شده است. آنها از شيوه انجام امور ناراضي هستنــد و مهم نيست شماچقدر تلاش کنيد تا کاري برايشان انجام دهيد. در واقع اين افراد هميشه نيمه خالي ليوان را مي‌بينند و براي انجـــام يک کار بيشتر بر عواقب منفي آن تأکيد دارند تا نتايج مثبت. اين افراد اعضاي خوبي براي کارهاي گــــروهي نيستند. جمله معروف آنها اين است:« من مي دانـم اين کار شدني نيست».

راه حل: تغيير نگرش افراد منفي گرا کار آساني نيست. اما شما بايد آنها را مجبور به تطبيق با عادتهاي مثبت کنيد تا از عادتهاي منفي دور شوند. ايجاد تفکرات مثبت و نشان دادن نتايج خوب کارهايي که او اميدي به انجام آنها نداشته است، مي تواند به اين اشخاص کمک کند.

مقالات مرتبط با این مطلب

قوانینی برای خوشبختی

داستان پندآموز

نقش خانواده در کاهش اضطراب داوطلبان کنکور

امپاتی (empathy ) چیست؟

آمار جدید در ایران: کاهش ازدواج و افزایش «خانواده‌های تک‌نفره

عزت نفس

اختلاف نظر افراد

ﺳﻮﺍﺩ ﺭﺍﺑﻄﻪ چیست؟

چند توصیه مهم برای کسب احساس رضایت از خود