مشاوره دل آرام

اختلال وحشت زدگی یا هراس

افراد مبتلا به اختلال وحشت زدگی در طول روزها و هفته ها مشکل خاصی ندارند ، اما هرچند وقت یکبار دچار حمله های وحشت زدگی یا پانیک می شوند . علائم آن عبارت است از وحشت زدگی ، بالا رفتن ضربان قلب ، عرق کردن ، لرزش دست و پا ، احساس خفگی ، درد قفسه سینه و سرگیجه .

وقتی این علائم ظاهر می شوند ، فرد احساس می کند که ممکن است بمیرد یا سکته کند و یا دیوانه شود . بعد از برطرف شدن حمله وحشت زدگی ، فرد مبتلا نگران این است که حمله بعدی کی اتفاق می افتد و گاهی سعی میکند موقعیت هایی که موجب حمله هراس می شود را پیش بینی کرده و از آن اجتناب نماید که خود این امر باعث اختلال در زندگی روزمره او می شود . مثلاً اگر پیش بینی کند که حمله در مترو اتفاق می افتد هرگز سوار مترو نمی شود .

تعداد حملات هراس می تواند از یک حمله در ماه تا چند حمله در روز متغیر باشد و هر حمله چند دقیقه اوج دارد و معمولاً پس از 10 تا 20 دقیقه کاهش می یابد .

در واقع روانشناسان باور دارند که علت اصلی حملات وحشت زدگی ، فکرهایی است که به ذهن مبتلایان به این اختلال می آید . مثلاً اگر شخصی بر اثر فعالیت جسمانی زیاد دچار تپش قلب زیاد شود ، ممکن است فکر کند دچار حمله قلبی شده یا ممکن است سکته کند و این افکار ، استرس او را زیادتر می کند ، در نتیجه تپش قلب او هم بیشتر می شود . اگر همین فرد فکر کند که فعالیت جسمانی زیاد باعث افزایش ضربان قلب او شده است ، احتمالاً بعد از چند دقیقه آرام می شود . پس افکار منفی باعث شدت حملات می شود اما این حملات هیچوقت به مرگ یا سکته قلبی منجر نمی شود .

روش درمان

بهترین روش درمان ، درمان های روان شناختی است . باید بیمار را آگاه کرد که اختلال او حاصل دست به دست هم دادن اضطراب و حالت های جسمانی بی ضرری است که احتمالاً همه افراد تجربه می کنند .

نکاتی که باید فرد رعایت کند

  • تنفس خود را اصلاح کنید . در هنگام حمله نفس عمیق بکشید ، تا چهار بشمارید و بعد آرام آرام نفس خود را بیرون دهید . این کار را حداقل 5 دقیقه ادامه دهید .
  • آرام سازی را بیاموزید .
  • تفکر خود را اصلاح کنید . با آغاز حمله وحشت زدگی ، چیزی که موجب بدتر شدن حال شما می شود افکار منفی در مورد مرگ و جنون و سکته است . بکوشید به یاد بیاورید که پیش از این هم دچار حملات شده اید و پس از مدتی کاهش یافته است . تنها کاری که لازم است در هنگام حمله های اضطراب انجام دهید ، مدیریت اضطراب و اصلاح فکرهای فاجعه آمیز است .
  • سعی کنید به موقعیت هایی که از آن فرار می کردید نزدیک شوید و با آنها روبرو شوید .

سرور بدیعیان

مقالات مرتبط با این مطلب

اختلال شخصیت مرزی چیست؟

اختلال پانیک چیست

با چه کسانی نباید معاشرت کرد

مديريت خشم

افسردگی خندان چیست؟

نشانه های افسردگی در زنان

بی حوصلگی خواهرخوانده افسردگی

روشهایی برای كاهش افسردگی و تجدید شادابی قسمت دوم

روشهایی برای كاهش افسردگی و تجدید شادابی قسمت اول