مشاوره دل آرام

اضطراب تا چه حد خوب است ؟

افراد غالباً در مواجهه با موقعیت های تهدید آمیز یا تنش زا احساس اضطراب می کنند . این گونه اضطراب ها واکنشی بهنجار در برابر فشار روانی به شمار می آید . اضطراب وقتی نابهنجار تلقی می شود که باعث افت عملکرد فرد شده و مسائل شغلی و اجتماعی او را تحت تأثیر قرار دهد . اما گاهی اضطراب بسیار شدید در موقعیت هایی اتفاق می افتد که برای اکثر افراد رخ نمی دهد . که در این صورت با اختلال اضطراب فراگیر مواجه هستیم . به این دلیل به آن فراگیر می گویند که تقریباً همیشه با فرد همراه است و ربطی به موقعیت خاص ندارد . دل شوره مداوم و ناراحتی و نگرانی همیشگی و گاهی اصلاً نمی دانند چرا اضطراب دارند .

علائم اضطراب فراگیری

  1. نگرانی و دلواپسی شدید در مورد تعدادی از رویدادهای زندگی . این اضطراب و نگرانی بیشتر روزها و حداقل به مدت 6 ماه وجود دارد و کنترل نگرانی برای فرد به شدت دشوار است و باعث اختلال در عملکرد او می شود و معمولاً ممکن است با علائم خستگی ، بی قراری و برانگیختگی ، مشکل در تمرکز ، تحریک پذیری ، اختلال خواب و تنش عضلانی همراه باشد .
  2. افراد مبتلا به اختلال فراگیر در مورد تهدیدات احتمالی در محیط دائماً گوش به زنگ بوده و برای کاهش و تخفیف این تهدیدات فرضی دست به اقدامات کنترلی و اجتنابی می زنند . مثل طفره رفتن ، وارسی کردن، تماس گرفتن مداوم با عزیزانشان برای اطمینان از سلامتی آنها .

علل اضطراب

عوامل ارثی ، افرادی که پدر یا مادر و یا اعضاء خانواده نزدیک آنها به اضطراب دچار بوده اند احتمال بیشتری است که به این اختلال دچار شوند . تجربیات محیط زندگی ، شیوه های تربیتی والدین ، میزان استرس های زندگی فرد همه می توانند در ایجاد اختلالات اضطرابی مؤثر باشند .

روش های درمان

دارو درمانی ، روان درمانی ، آموزش های خود آرام سازی و ورزش هایی مانند پیاده روی می توانند به درمان اختلال اضطراب فراگیر کمک نمایند . اما بیماران مبتلا بدانند که یک شبه بهتر نخواهند شد . باید برای درمان زمان بگذارند و مسئولیت درمان را بعهده بگیرند و به کمک روان شناس و روان پزشک درمان را شروع نمایند .

به امید بهبودی همه این عزیزان

سرور بدیعیان

مقالات مرتبط با این مطلب

بی حوصلگی خواهرخوانده افسردگی

محبت بیش از حد نوعی بیماری محسوب می شود

مديريت خشم

پیش به سوی آرامش

افسردگی عمده ، اختلال دو قطبی ، مانیا

با چه کسانی نباید معاشرت کرد

متوقف ساختن افکار منفی

با آن که پشت سرمان غیبت می کند چه کنیم

اعتیاد به الکل