مشاوره دل آرام

اعتیاد به شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مثل تلگرام ، وایبر ، واتس آپ ، فیسبوک ، اینستاگرام و ... که زیاد هستند . احتمالاً عضو یکی از آنها هستید . اگرچه با عضویت در شبکه های اجتماعی می توانید چیزهایی بدست آورید اما به نظر می رسد چیزهای زیادی را هم از دست می دهید و خطر اینکه ساعتهای زیادی را صرف شبکه های اجتماعی کنید و در بعضی از مواقع به صورت اعتیاد به شبکه های اجتماعی در می آید . برای از بین بردن اعتیاد به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی باید اول بپذیرید که استفاده زیاد از اینترنت و شبکه های اجتماعی می تواند آسیب زا باشد و متوجه باشید اینترنت و شبکه های اجتماعی ابزارند و این ابزارها می تواند شما را در رساندن به هدفتان یاری دهد . اما اگر برای هدفی غیر از آنچه در نظر گرفته اید استفاده شود ، احتمال زیاد زمان و وقتتان را به هدر داده اید . چند گام اساسی به شما کمک می کند اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی نداشته باشید :

  1. مدت زمان آنلاین بودن خود را حساب کنید و زمانی برای خود تعیین کنید . مثلاً روزانه 5/1 ساعت آنلاین باشید و به محض اینکه زمان مورد نظرتان به پایان رسید فعالیت را قطع نمایید . حتی اگر کارتان به پایان نرسیده است با خود بگویید فردا مجدداً ادامه می دهم .
  2. تلفن زدن را به پیغام گذاشتن ترجیح دهید . تلفن زدن و صحبت کردن امکان تعامل انسانی را تا حدی واقعی تر فراهم می کند .
  3. عضویت خود را در گروه های اجتماعی کاهش دهید . نیاز نیست در 10 یا 15 شبکه اجتماعی عضو شوید بلکه 2 تا 3 شبکه اجتماعی کافی است و در همان شبکه های اجتماعی که هم عضو هستید تعداد گروه‌هایی که عضو آن هستید را کاهش دهید .
  4. وقتی آنلاین شوید که کارهایتان را انجام داده باشید . در حین انجام کار اگر آنلاین باشید تمرکز خود را از دست می دهید . بسیار دیده شده که خانم در حین آشپزی آنلاین است یا سر کار اداری آنلاین هستند .
  5. تنبلی و تعلل در کارها را کنار بگذاریم . بعضی مواقع وقتی نمی خواهیم سراغ کاری که داریم و باید انجام دهیم برویم . مدام دست به دست می کنیم تا آنلاین شویم و آن کار را انجام ندهیم . شما اول باید به کارتان اهمیت دهید و بعد از اتمام آن ، وقت کافی جهت آنلاین شدن دارید .

سرور بدیعیان

مقالات مرتبط با این مطلب

اصالت ذاتی بهتر است یا تربیت خانوادگی؟

راههای آرامش ذهن

عزت نفس

نکات طلایی برای شاد بودن

بانو...

شگردهای جذابیتـــــ

از بیان جمله‌هایی که به خودباوری کودک لطمه می‌زند، بپرهیزید

خودباوری

اﻧﺮﮊﯼ ﻣﻨﻔﯽ ﺭﺍ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺗﺨﻠﯿﻪ ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ ﺑﻪ ﮐﺴﯽ ﺻﺪﻣﻪ ﻧﺰﻧﺪ ؟