مشاوره دل آرام

رژیم غذایی لاغری

خیلی از افراد تجربه رژیم های غذایی را دارند . در ابتدا با شور و هیجان بالا شروع می کنیم و همین شور و هیجان بالا مانع از این است که به سختی های آن فکر کنیم . وسوسه های خوردن شروع می شود و جنگ و دعواهایی که در ذهن شکل می گیرد . خوردن یا نخوردن و تصور بیشتر افرادی که رژیم می گیرند این است که به علت اینکه اراده محکم و قویی نداشتند ، نتوانستند وزن خود را پایین بیاورند . ولی به لحاظ منطقی این تصور درست نیست . برای یک رژیم لاغری باید یک برنامه غذایی معتدل را رعایت کرد . اما بیشتر افراد ابتدا یک برنامه غذا نخوردن سنگین را برای خود طراحی می کنند و خیلی زود در این برنامه شکست می خورند . در برقراری یک رژیم لاغری باید به نکته های ذیل توجه شود :

  1. برنامه غذایی معتدل و طولانی مدت
  2. ایجاد انگیزه لازم و کافی برای کاهش وزن و حفظ این انگیزه به مدت طولانی
  3. آگاهی در مورد اینکه در هر برنامه لاغری چالش هایی وجود دارد . به طوری که رژیم گرفتن سخت و دشوار می شود و ما اگر در مورد این چالش ها از قبل آگاهی داشته باشیم خود را برای رویارویی با آنها آماده می کنیم .
  4. افکار منفی در مورد رژیم غذایی را بشناسیم و این افکار منفی را اصلاح نماییم . این افکار منفی عبارتند از توجیه و دلیل تراشی ( خوردن این غذا اشکال نداره ) ، دست کم گرفتن و ناچیز شمردن ( اگر این غذا را بخورم مشکلی پیش نمی آید ) ، خود فریبی ( امروز که رژیم خود را شکستم پس تا پایان رژیم آنچه دلم خواست را می خورم ) در واقع باید این افکار منفی خود را بشناسیم و در مورد اصلاح آن برآییم .
  5. اگر از قبل برنامه غذایی معتدلی داشته باشد و فکر و ذهن خود را آماده کنید . قطعاً می توانید رژیم غذایی خود را ادامه دهید و از وسوسه های خوردن در امان بمانید .  

سرور بدیعیان

مقالات مرتبط با این مطلب

باورها و قواعد ذهني مخرب

آمار جدید در ایران: کاهش ازدواج و افزایش «خانواده‌های تک‌نفره

استمرار در موفقیت معجزه میکند!

اصالت ذاتی بهتر است یا تربیت خانوادگی؟

بیماری فوبیا یا ترس مرضی چیست؟

10 قدم برای رفع لكنت زبان كودكان

وقتی صبرتان لبریز می‌شود چه باید بکنید

تکنیکی در رفع استرس وجود دارد

پرسيدن سؤالات تلخ ممنوع!