مشاوره دل آرام

مزایا و معایب اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج

اختلاف زیاد بین سطح تحصیلات زن و شوهر باعث می‌شود که آن‌ها درک و دیدگاه متفاوتی نسبت به مسائل مختلف داشته باشند. این تفاوت‌ها در بسیاری از موارد به اختلاف ‌نظرهای عمیق و تعارض‌هایی در طرفین می‌انجامند. اگر تصمیم دارید با کسی ازدواج کنید که سطح تحصیلی متفاوتی نسبت به شما دارد حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید قطعا بعد از خواندن بهتر می توانید تصمیم بگیرید.

مزایا

1.اشتراک در تربیت فرزندان

تربیت فرزندان یکی از اصلی ترین و مهم ترین موقعیت هایی است که اختلاف زوجین در آن آشکار می شود کسانی که از تحصیلات خوب و عالی برخوردار هستند معمولا در تربیت  فرزندان خود بیشتر به توصیه های علمی توجه می کنند.

اما اگر همسر این اشخاص بدون در نظر گرفتن نکات تربیتی با فرزند خود برخورد کنند میزان اختلاف نظرها بالا خواهد رفت اما اگر زن و مرد سطح تحصیلی یکسانی یا نزدیک به هم داشته باشند اشتراک بیشتری در مورد تربیت فرزندان خواهند داشت که این اشتراکات پرورش و تربیت فرزندان  را برای آنها لذت بخش تر می کند.

 2.پیشرفت تحصیلی فرزندان

زوج‌هایی که از سطح تحصیلی مناسب و نزدیک به هم  برخوردار باشند، بیشتر برای وضعیت تحصیلی فرزندشان وقت می‌گذارند. فرزندان این زوجین به دلیل دریافت حمایت تحصیلی بیشتر فرصت بیشتری برای پیشرفت در طول دوران تحصیل خود پیدا می‌کنند.

3.کاهش اختلاف نظرها

تحصیلات دانشگاهی به میزان زیادی در برداشت و نگرش افراد در مورد مسائل مختلف زندگی تأثیر می‌گذارد. افرادی که فاصله تحصیلی کمی دارند معمولاً بیشتر می‌توانند نگرش‌های یکدیگر را در مورد حوزه‌های مختلف زندگی درک کنند و با آن‌ها کنار بیایند. علاوه بر این نزدیک بودن سطح تحصیلی افراد باعث نزدیکی بیشتر علایق، سلیقه‌ها و تفریحات آن‌ها با هم می‌شود و همه این‌ها به میزان زیادی در افزایش کیفیت زندگی مشترک تأثیر بسزایی خواهد داشت.

معایب

1.بالا رفتن احتمال طلاق

وجود فاصله تحصیلی زیاد بخصوص در مواقعی که زن از سطح تحصیلی زیاد برخوردار است ریسک طلاق را تا حد زیادی بالا می‌برد، چراکه این زوجین معمولاً برداشت‌ها، نگرش‌ها و سبک زندگی متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند که این تفاوت‌ها قدرت سازگاری آن‌ها را در زندگی کنار هم کاهش می‌دهد.

2.افزایش سوء تفاهم بین زوجین

فاصله تحصیلی معمولاً سوءتفاهم‌ها را بین  زن و مرد افزایش می دهد. چرا که شخصی که از تحصیلات کمی برخوردار است ممکن است احساس کند که جایگاه بسیار پایینی در خانواده دارد. این مسئله باعث می‌شود که او نسبت به رفتارهای همسر خود حساسیت بیشتری پیدا کند و فکر کند که همسرش دائماً قصد تحقیر و سرزنش او را دارد.

3.دوگانگی در تربیت فرزند

 کودکان در خانواده بیش از هرکسی از اختلافات موجود بین زن و مرد آسیب می‌بینند. اکثر کسانی که سطح تحصیلی متفاوتی دارند معمولاً در تربیت فرزندان خود به گونه متفاوتی عمل می‌کنند. این امر موجب می‌شود که بچه ها دچار دوگانگی و سردرگمی بین اصول تربیتی والدین خود شوند و نتوانند در این میان هویت منسجمی را شکل دهند.

مقالات مرتبط با این مطلب

اجازه دهید نوزادان برای خواب بهتر گریه کنند

مزایا و معایب اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج

چرا همه ی ازدواج ها موفقیت آمیز از آب در نمی آیند؟

قواعد ارتباط موثر زوجين

7 همخوانی ضروری میان دو نفر در مشاوره پیش از ازدواج

ازدواج

خانوم ها بخونند!

گزارشی درباره یک مانع بزرگ ازدواج

احساسات گمراه کننده در انتخاب همسر