مشاوره دل آرام

مشاوره ازدواج دل آرام

مشاوره ازدواج دل آرام

معیارهای ازدواج موفق

1 - رشد عاطفی جنسی : در واقع فردی که به رشد عاطفی جنسی رسیده است به اندازه کافی ثبات عاطفی دارد و امکان تغییر ناگهانی در رفتار او کم است . این فرد می تواند به خوبی با موقعیت های استرس زا کنار بیاید و رفتارهای نارسا نداشته باشد و بتواند با افراد روابط اجتماعی برقرار نماید و چگونه با دیگران خصوصاً خانواده و همکاران سازش داشته باشد و در واقع بتواند درک کند انتظارات جامعه و خانواده از او چیست و تا اندازه زیادی قادر باشد خود را با این توقعات وفق دهد و آماده قبول مسئولیت است . مسئولیتهایی که در قبال خانواده ، جامعه و خود دارد . این فرد از سطح بهداشت روانی خوبی برخوردار است . افکار منطقی دارد ، قادر به کنترل احساسات و عواطف خود است . با توجه به مطالب گفته شده می توان به این نتیجه رسید که رشد عاطفی جنسی لزوماً به سن مربوط نمی شود . ممکن است زن یا مردی 40 سال داشته باشد ولی هنوز به رشد عاطفی جنسی نرسیده باشد .

2 - تشابه در علایق و طرز تفکر به زندگی : داشتن علایق مشترک و فعالیت های مشترک می تواند زمینه های همدلی و تفاهم را بیشتر نماید . طرز تفکر در واقع فلسفه زندگی را مشخص می کند . اهداف زندگی مشترک و رضایتمندی از زندگی را مشخص نمایند .

3 - تشابه مذهبی : تناسب اعتقادی و مذهبی بین دو نفر که می خواهند ازدواج کنند همچنین بین خانواده های آنها امر مهمی است . این مسئله باید در مورد مسائل عینی مذهبی مد نظر گرفته شود یا در مورد کلیات مذهبی به طور مثال در مورد حجاب و حفظ ظاهر هر دو نفر و هر دو خانواده باید در مورد این مسئله هماهنگ باشند . ممکن است در ابتدا فرد فشار را تحمل کند اما به مرور زمان ممکن است تحمل نکند و همین باعث فاصله گرفتن از همدیگر می شود . پس در این مورد صادق باشید و سعی نمایید که از نظر اعتقادی شبیه به هم باشید .

4 - تشابه طرز نگرش نسبت به مسایل جنسی : رضایت زناشویی بعد از ازدواج تضمین کننده سلامت روانی و شخصیتی همسر است . بنابراین از نیازهای جنسی و سطح تمایلات طرف مقابلتان شناخت کافی پیدا نمایید . بنابراین اینکه از نظر سطح میل جنسی هماهنگ باشند مهم است . معمولاً مهارتهای فرد برای رابطه جنسی قابل یادگیری است اما سطح تمایلات جنسی معمولاً قابل تغییر نیست . پس اگر نمی خواهید بعد از ازدواج با شخصی روبرو شوید که از لحاظ تمایلات جنسی با شما خیلی متفاوت باشد قبل از ادواج خجالت را کنار بگذارید و در این زمینه با طرف مقابل گفتگو کنید .

5 - تشابه فرهنگی ، اجتماعی : باید توجه داشت که دو نفری که قرار است ازدواج نمایند از نظر طیف اجتماعی تفاوت زیادی نداشته باشند زیرا فاصله زیاد باعث بروز مشکلات فراوان می شود . در واقع طبقه اجتماعی هر فرد ، منش ، شخصیت و نگاه خاص او را در زندگی شکل می دهد . خانواده های زن سالار و خانواده های مرد سالار نوع تربیت و دیدگاه متفاوتی دارند که وصلت بسیار مشکل آفرینی را رقم می زند . افرادی دارای دو فرهنگ متفاوت و آداب و رسوم متفاوت در همه چیز می توانند دچار مشکل شوند . در نوع لباس پوشیدن ، غذا خوردن و حتی طراحی منزل ، بنابراین توصیه می شود که افراد در انتخاب همسر به تشابهات فرهنگی و طبقه اجتماعی خود توجه نمایند .

6 - تشابه در ویژگیهای شخصیت : خصوصیات شخصیتی می تواند روی موفقیت ازدواج تأثیر بگذارد . مثلاً مطابق تحقیقات پیشین ، افراد انعطاف پذیر همسران راضی تری دارند . شباهت در ویژگیهای شخصیتی در موفقیت ازدواجتان مؤثر است . حال با پذیرش این نکته که این خصوصیات در طول زمان تغییر نمی کند ، برای شناخت می‌توانید از یک مشاور ازدواج کمک بگیرید که معمولاً با انجام تست های شخصیت صورت می گیرد.