اختلال وحشت زدگی یا هراس

افراد مبتلا به اختلال وحشت زدگی در طول روزها و هفته ها مشکل خاصی ندارند ، اما هرچند وقت یکبار دچار حمله های وحشت زدگی یا پانیک می شوند . علائم آن عبارت است از وحشت زدگی ، بالا رفتن ضربان قلب ، عرق کردن ، لرزش دست و پا ، احساس خفگی ، درد قفسه سینه و سرگیجه .

وقتی این علائم ظاهر می شوند ، فرد احساس می کند که ممکن است بمیرد یا سکته کند و یا دیوانه شود . بعد از برطرف شدن حمله وحشت زدگی ، فرد مبتلا نگران این است که حمله بعدی کی اتفاق می افتد و گاهی سعی میکند موقعیت هایی که موجب حمله هراس می شود را پیش بینی کرده و از آن اجتناب نماید که خود این امر باعث اختلال در زندگی روزمره او می شود . مثلاً اگر پیش بینی کند که حمله در مترو اتفاق می افتد هرگز سوار مترو نمی شود .

تعداد حملات هراس می تواند از یک حمله در ماه تا چند حمله در روز متغیر باشد و هر حمله چند دقیقه اوج دارد و معمولاً پس از 10 تا 20 دقیقه کاهش می یابد .

در واقع روانشناسان باور دارند که علت اصلی حملات وحشت زدگی ، فکرهایی است که به ذهن مبتلایان به این اختلال می آید . مثلاً اگر شخصی بر اثر فعالیت جسمانی زیاد دچار تپش قلب زیاد شود ، ممکن است فکر کند دچار حمله قلبی شده یا ممکن است سکته کند و این افکار ، استرس او را زیادتر می کند ، در نتیجه تپش قلب او هم بیشتر می شود . اگر همین فرد فکر کند که فعالیت جسمانی زیاد باعث افزایش ضربان قلب او شده است ، احتمالاً بعد از چند دقیقه آرام می شود . پس افکار منفی باعث شدت حملات می شود اما این حملات هیچوقت به مرگ یا سکته قلبی منجر نمی شود .

روش درمان

بهترین روش درمان ، درمان های روان شناختی است . باید بیمار را آگاه کرد که اختلال او حاصل دست به دست هم دادن اضطراب و حالت های جسمانی بی ضرری است که احتمالاً همه افراد تجربه می کنند .

نکاتی که باید فرد رعایت کند

  • تنفس خود را اصلاح کنید . در هنگام حمله نفس عمیق بکشید ، تا چهار بشمارید و بعد آرام آرام نفس خود را بیرون دهید . این کار را حداقل 5 دقیقه ادامه دهید .
  • آرام سازی را بیاموزید .
  • تفکر خود را اصلاح کنید . با آغاز حمله وحشت زدگی ، چیزی که موجب بدتر شدن حال شما می شود افکار منفی در مورد مرگ و جنون و سکته است . بکوشید به یاد بیاورید که پیش از این هم دچار حملات شده اید و پس از مدتی کاهش یافته است . تنها کاری که لازم است در هنگام حمله های اضطراب انجام دهید ، مدیریت اضطراب و اصلاح فکرهای فاجعه آمیز است .
  • سعی کنید به موقعیت هایی که از آن فرار می کردید نزدیک شوید و با آنها روبرو شوید .

سرور بدیعیان