اختلال ویژه یادگیری چیست؟ چرا گنج پنهان نامیده شده؟

واژه «اختلالات ویژه يادگيري»  به معناي عقب‌افتادگي ذهني يا اختلالات عاطفي نيست. دانش‌آموزاني كه اختلال ویژه در يادگيري دارند داراي مشكلاتي چون مشكل در صحبت كردن،‌ خواندن، نوشتن، محاسبه، مشكل در تمركز حواس و توجه به مطالب، گيج شدن در مورد زمان و فضا، رفتاري تحريك‌پذيرانه و مشكل در يادآوري و هماهنگي فيزيكي ضعيف دارند. او یک گنج پنهان  است. اختلال که مانع پبشرفت اوست اگر به موقع شناسایی و پرورش یابد سکوی جهش و موفقیت است.

هنر ما شناسایی وشکوفا این استعداد خدا دادی است.اختلال اصلی این افراد ،تن آگاهی، خود آگاهی ونمادپرداری و نمادآفرینی حسی عصبی شناختی است .آنان در یک دنیای نامطلوب ادراکی به سر می برند که برای آنها گیج کننده است.آنان دارای هوشبهر90 تا 180 و گاهی بالاتر هستند.اعتماد به نفس پایینی دارند و عزت نفس آنان آسیب دیده و خود آگاهی خود را از دست داده اند.كودكان مبتلا به اختلال يادگيري پدر و مادر و معلمشان را گيج و آشفته مي‌كنند، زيرا مطلبي را به آساني مي‌خوانند و مهارت‌هاي لازم را كسب مي‌كنندو فردا آن را فراموش مي‌كنند. اين دسته از كودكان معمولا رفتاري نامشخص، غيرقابل پيش‌بيني و غيرثابت دارند.

چنين كودكاني در فهميدن و استفاده از اطلاعاتي كه از حواس پنجگانه‌شان دريافت مي‌كنند با مشكل روبه‌رو هستند. اين مشكل در تشخيص، انتخاب و ارتباط دادن اطلاعات دريافتي و سپس مربوط ساختن اين اطلاعات با دانسته‌هاي قبلي وجود دارد، بنابراين دانش‌آموزي با اين اختلال ممكن است نتواند اطلاعات را براي مدت كافي در حافظه خود نگه دارد و استفاده درستي از آن بكند، حتي ممكن است وي اشكال يا فرم‌هاي كاملا متفاوت را يك شكل يا همانند درك كند يا حروف الفبا را اشتباه تشخيص دهد.

آنچه مسلم است نماي ظاهري و خارجي اختلالات يادگيري كودكي نسبت به كودك ديگر متفاوت‌اند، ولي آنچه هميشه در آنها ديده مي‌شود، الگوي مشخص ضعف يادگيري است كه در كارهاي تحصيلي كودك تاثير مي‌گذارد.
اختلال در خواندن يكي از اختلالات بسيار رايج يادگيري، اختلال در خواندن است. اختلال در خواندن در واقع مهم‌ترين اختلال يادگيري است، زيرا خواندن، پايه همه انواع يادگيري‌هاست. مثلا شاگردي كه در خواندن مشكل داشته باشد به علت اين كه در درس‌ رياضي قادر به خواندن صورت مساله نيست، قطعا در درس رياضي نيز اختلال پيدا خواهد كرد. همين‌طور چون اين دانش‌آموز نمي‌تواند مطلب را بدرستي و راحتي بخواند، در نوشتن نيز مشكل پيدا خواهد كرد يعني در درس ديكته نيز دچار اختلال خواهد شد.

واژه «نارساخواني» اغلب به نارسايي‌هاي فرد در خواندن اشاره دارد. برخي افراد از اين واژه‌ به منظور اشاره به همه انواع مشكلات خواندن و نوشتن استفاده مي‌كنند. در مورد دانش‌آموزان مبتلا به نارساخواني مي‌توان گفت ممكن است آنان هيچ‌گونه مشكلي در زمينه گفتار نداشته باشند، ولي در زمينه تفسير شنيداري با مشكل مواجه باشند. به عنوان مثال، مشكلات پردازش واج شناختي باعث مي‌شود اين كودكان نتوانند كلمه «پر» را از كلمه «تر» تشخيص دهند. در نتيجه ممكن است كودكان نارساخوان، افرادي «بهنجار» به نظر آيند با اين تفاوت كه نمي‌توانند بخوبي بخوانند و شنوندگان بد يا بي‌توجهي به حساب آيند.