اضطراب تا چه حد خوب است ؟

افراد غالباً در مواجهه با موقعیت های تهدید آمیز یا تنش زا احساس اضطراب می کنند . این گونه اضطراب ها واکنشی بهنجار در برابر فشار روانی به شمار می آید . اضطراب وقتی نابهنجار تلقی می شود که باعث افت عملکرد فرد شده و مسائل شغلی و اجتماعی او را تحت تأثیر قرار دهد . اما گاهی اضطراب بسیار شدید در موقعیت هایی اتفاق می افتد که برای اکثر افراد رخ نمی دهد . که در این صورت با اختلال اضطراب فراگیر مواجه هستیم . به این دلیل به آن فراگیر می گویند که تقریباً همیشه با فرد همراه است و ربطی به موقعیت خاص ندارد . دل شوره مداوم و ناراحتی و نگرانی همیشگی و گاهی اصلاً نمی دانند چرا اضطراب دارند .

علائم اضطراب فراگیری

  1. نگرانی و دلواپسی شدید در مورد تعدادی از رویدادهای زندگی . این اضطراب و نگرانی بیشتر روزها و حداقل به مدت 6 ماه وجود دارد و کنترل نگرانی برای فرد به شدت دشوار است و باعث اختلال در عملکرد او می شود و معمولاً ممکن است با علائم خستگی ، بی قراری و برانگیختگی ، مشکل در تمرکز ، تحریک پذیری ، اختلال خواب و تنش عضلانی همراه باشد .
  2. افراد مبتلا به اختلال فراگیر در مورد تهدیدات احتمالی در محیط دائماً گوش به زنگ بوده و برای کاهش و تخفیف این تهدیدات فرضی دست به اقدامات کنترلی و اجتنابی می زنند . مثل طفره رفتن ، وارسی کردن، تماس گرفتن مداوم با عزیزانشان برای اطمینان از سلامتی آنها .

علل اضطراب

عوامل ارثی ، افرادی که پدر یا مادر و یا اعضاء خانواده نزدیک آنها به اضطراب دچار بوده اند احتمال بیشتری است که به این اختلال دچار شوند . تجربیات محیط زندگی ، شیوه های تربیتی والدین ، میزان استرس های زندگی فرد همه می توانند در ایجاد اختلالات اضطرابی مؤثر باشند .

روش های درمان

دارو درمانی ، روان درمانی ، آموزش های خود آرام سازی و ورزش هایی مانند پیاده روی می توانند به درمان اختلال اضطراب فراگیر کمک نمایند . اما بیماران مبتلا بدانند که یک شبه بهتر نخواهند شد . باید برای درمان زمان بگذارند و مسئولیت درمان را بعهده بگیرند و به کمک روان شناس و روان پزشک درمان را شروع نمایند .

به امید بهبودی همه این عزیزان

سرور بدیعیان