اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس بالا برای کودکان سلامتی روان و شادی اجتماعی به ارمغان می آورد اما اعتماد به نفس پایین برای آنها بسیار مضر و مشکل ساز خواهد بود پدر و مادرها میتوانند اعتماد به نفس کودکان بسیار موثر باشند اگر شما از ان دسته از کسانی هستید که قصد دارید اعتماد به نفس در کودکان تان را افزایش دهید با ما همراه باشید...

راههای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

1.به کودکان توجه کنید

وقتی را برای توجه کامل به فرزند خود کنار بگذارید این میتواند به احساس اعتماد به نفس کودک شما کمک کند چون که به او این پیغام را می دهد که شما فکر می کنید او یک فرد مهم و بسیار ارزشمند است .وقتی کودک شما میخواهد با شما صحبت کند به حرفای او خوب توجه کنید اما اگر میبینید وقتی برای گفتگو کردن با او را ندارید حتما این موضوع را با او درمیان بگذارید و به اوبگویید حتما سر فرصت به حرف هایت گوش خواهم کرد. تا کودک شما متوجه شود که نیازهای او را نادیده نمیگیرید.

2.اجازه بدهید اشتباه کند

کودکان هم مرتکب اشتباه می شوند نباید همیشه آنها را سرزنش کنید سعی کنید آنها را تشویق کنید که دفعه بعد اشتباه خود را تکرار نکنند به این ترتیب اعتماد به نفسش صدمه نمی بیند و خواهد فهمید که گاهی میشود اشتباه کرد.

3.از مقایسه اجتناب کنید

هرگز کودکانتان را با دیگری مقایسه نکنید مثلا به کودک تان نگویید چرا مثل دوستت زرنگ و مودب نیست  این کار کودک تان را یاد مشکلاتش می اندازد و در او احساس حسادت را تشدید می کند حتی مقایسه های مثبت هم مخرب اند چون ممکن است کودک نتواند خود را طبق تصورات شما بسازد اگر کودک تان بداند او را به خاطر منصر به فرد بودنش تشویق می کنید اعتماد به نفسش بالاتر می رود.

4. احساس همدردی کنید

اگر کودک تان خودش را با دوستش مقایسه می کند مثلا من نمیتوانم مثل دوستم یک فوتبالیست خوب شوم با او همدردی کنید و بعد به او بگویید مثلا تو هم میتوانی خوب شنا کنی  این به کودک تان کمک می کند که متوجه شود هر فردی یه نقاط ضعف و قوتی دارد این اعتماد به نفس کودک تان را افزایش می دهد.