اعتیاد به شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مثل تلگرام ، وایبر ، واتس آپ ، فیسبوک ، اینستاگرام و ... که زیاد هستند . احتمالاً عضو یکی از آنها هستید . اگرچه با عضویت در شبکه های اجتماعی می توانید چیزهایی بدست آورید اما به نظر می رسد چیزهای زیادی را هم از دست می دهید و خطر اینکه ساعتهای زیادی را صرف شبکه های اجتماعی کنید و در بعضی از مواقع به صورت اعتیاد به شبکه های اجتماعی در می آید . برای از بین بردن اعتیاد به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی باید اول بپذیرید که استفاده زیاد از اینترنت و شبکه های اجتماعی می تواند آسیب زا باشد و متوجه باشید اینترنت و شبکه های اجتماعی ابزارند و این ابزارها می تواند شما را در رساندن به هدفتان یاری دهد . اما اگر برای هدفی غیر از آنچه در نظر گرفته اید استفاده شود ، احتمال زیاد زمان و وقتتان را به هدر داده اید . چند گام اساسی به شما کمک می کند اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی نداشته باشید :

  1. مدت زمان آنلاین بودن خود را حساب کنید و زمانی برای خود تعیین کنید . مثلاً روزانه 5/1 ساعت آنلاین باشید و به محض اینکه زمان مورد نظرتان به پایان رسید فعالیت را قطع نمایید . حتی اگر کارتان به پایان نرسیده است با خود بگویید فردا مجدداً ادامه می دهم .
  2. تلفن زدن را به پیغام گذاشتن ترجیح دهید . تلفن زدن و صحبت کردن امکان تعامل انسانی را تا حدی واقعی تر فراهم می کند .
  3. عضویت خود را در گروه های اجتماعی کاهش دهید . نیاز نیست در 10 یا 15 شبکه اجتماعی عضو شوید بلکه 2 تا 3 شبکه اجتماعی کافی است و در همان شبکه های اجتماعی که هم عضو هستید تعداد گروه‌هایی که عضو آن هستید را کاهش دهید .
  4. وقتی آنلاین شوید که کارهایتان را انجام داده باشید . در حین انجام کار اگر آنلاین باشید تمرکز خود را از دست می دهید . بسیار دیده شده که خانم در حین آشپزی آنلاین است یا سر کار اداری آنلاین هستند .
  5. تنبلی و تعلل در کارها را کنار بگذاریم . بعضی مواقع وقتی نمی خواهیم سراغ کاری که داریم و باید انجام دهیم برویم . مدام دست به دست می کنیم تا آنلاین شویم و آن کار را انجام ندهیم . شما اول باید به کارتان اهمیت دهید و بعد از اتمام آن ، وقت کافی جهت آنلاین شدن دارید .

سرور بدیعیان