راههای کنترل و مقابله با استرس

اکثر بیماری ها بر اثر استرس ایجاد می شوند استرس با بسیاری از بیماری های جدی مانند بیمارهای فشار خون بالا و  دیابت ،بیماری های قلبی مستقیما در ارتباط است علاوه بر این میتواند باعث بیماری های دیگری مانند سردرد ،ناراحتی های معده ،خستگی و بی خوابی و... شود البته همه این مثال هایی که در بالا اشاره کردیم علائم فیزیکی استرس هستند مشکلاتی از قبیل اضطراب ،گیجی ، افسردگی ،بی قراری...بر اثر استرس ایجاد می شوند با این حال بهتر است با راههای کنترل و مقابله با استرس آشنا شویم.
راههای کنترل و مقابله با استرس
1.درباره ی مشکلات تان صحبت کنید.
ناراحتی ها و مشکلات خود را هر چند هم کوچک هستند بازگو کنید و درون خودتان نریزید یاد بگیرید ناراحتی ها و مشکلات خود را با بهترین دوست یا یک متخصص خوب در میان بگذارید( البته بهتر است تمام انرژی منفی تان را به او منتقل نکنید،چون در این صورت تضمین نمی کنم او دفعه بعد هم حاضر باشد به حرف هایتان گوش بدهد).
2.در موقع مناسب شرایط سخت را رها کنید
اجازه ندهید روابط شما به جایی برسد که مجبور باشید شرایط سخت را تحمل کنید تعیین کنید که برای هر مسئله ،چقدر حاضرید مایه بگذارید حد و حدودی برای روابط خود مشخص کنید در صورتی که شرایط برای شما غیر قابل تحمل شد حتما آن شرایط را رها کنید .
3.به خودتان اهمیت دهید
بررسی کنید که چه مواقعی دچار استرس می شوید و علت را پیدا کنید واکنش های بدن تان را در نظر بگیرید و علت را مشخص کنید یا با مشاوره در میان بگذارید به این فکر کنید که کارهایی را که انجام می دهید در راستای رضایت خودتان است یا به خاطر دیگران کاری را انجام می دهید رقابت های بی مورد را کنار بگذارید مثلا داشتن یک ماشین بهتر از ماشین دیگران
4.ساعتی را با خانواده بگذرانید
سعی کنید ساعتی را با خانواده به محیط بیرون از خانه بروید و با هم ناهار بخورید یا اگر تنها هستید با دوستان تان به محیطی آرام بروید و با هم صحبت کنید.