مشاوره ازدواج قبل و بعد از عقد

معیارهای ازدواج موفق

رشد عاطفی جنسی: در واقع فردی که به رشد عاطفی جنسی رسیده است به اندازه کافی ثبات عاطفی دارد و امکان تغییر ناگهانی در رفتار او کم است. این فرد می­تواند به خوبی با موقعیت­های استرس­زا کنار بیاید و رفتارهای نارسا نداشته باشد و بتواند با افراد روابط اجتماعی برقرار نماید و چگونه با دیگران خصوصاً خانواده و همکاران سازش داشته باشد و در واقع بتواند درک کند انتظارات جامعه و خانواده از او چیست و تا اندازه زیادی قادر باشد خود را با این توقعات وفق دهد و آماده قبول مسئولیت است. مسئولیت­هایی که در قبال خانواده، جامعه و خود دارد. این فرد از سطح بهداشت روانی خوبی برخوردار است. افکار منطقی دارد، قادر به کنترل احساسات و عواطف خود است. با توجه به مطالب گفته شده می­توان به این نتیجه رسید که رشد عاطفی جنسی لزوماً به سن مربوط نمی­شود. ممکن است زن یا مردی 40 سال داشته باشد ولی هنوز به رشد عاطفی جنسی نرسیده باشد .

تشابه در علایق و طرز تفکر به زندگی: داشتن علایق مشترک و فعالیت­های مشترک می­تواند زمینه­های همدلی و تفاهم را بیشتر نماید. طرز تفکر در واقع فلسفه زندگی را مشخص می کند. اهداف زندگی مشترک و رضایتمندی از زندگی را مشخص نمایند .

تشابه مذهبی: تناسب اعتقادی و مذهبی بین دو نفر که می­خواهند ازدواج کنند همچنین بین خانواده­های آنها امر مهمی است. این مسئله باید در مورد مسائل عینی مذهبی مد نظر گرفته شود یا در مورد کلیات مذهبی به طور مثال در مورد حجاب و حفظ ظاهر هر دو نفر و هر دو خانواده باید در مورد این مسئله هماهنگ باشند. ممکن است در ابتدا فرد فشار را تحمل کند اما به مرور زمان ممکن است تحمل نکند و همین باعث فاصله گرفتن از همدیگر می­شود. پس در این مورد صادق باشید و سعی نمایید که از نظر اعتقادی شبیه به هم باشید .

تشابه طرز نگرش نسبت به مسایل جنسی: رضایت زناشویی بعد از ازدواج تضمین کننده سلامت روانی و شخصیتی همسر است. بنابراین از نیازهای جنسی و سطح تمایلات طرف مقابل­تان شناخت کافی پیدا نمایید. بنابراین اینکه از نظر سطح میل جنسی هماهنگ باشند مهم است. معمولاً مهارت­های فرد برای رابطه جنسی قابل یادگیری است اما سطح تمایلات جنسی معمولاً قابل تغییر نیست. پس اگر نمی­خواهید بعد از ازدواج با شخصی روبرو شوید که از لحاظ تمایلات جنسی با شما خیلی متفاوت باشد قبل از ادواج خجالت را کنار بگذارید و در این زمینه با طرف مقابل گفتگو کنید .

تشابه فرهنگی، اجتماعی: باید توجه داشت که دو نفری که قرار است ازدواج نمایند از نظر طیف اجتماعی تفاوت زیادی نداشته باشند زیرا فاصله زیاد باعث بروز مشکلات فراوان می­شود. در واقع طبقه اجتماعی هر فرد، منش، شخصیت و نگاه خاص او را در زندگی شکل می­دهد. خانواده­های زن سالار و خانواده­های مرد سالار نوع تربیت و دیدگاه متفاوتی دارند که وصلت بسیار مشکل آفرینی را رقم می­زند. افرادی دارای دو فرهنگ متفاوت و آداب و رسوم متفاوت در همه چیز می­توانند دچار مشکل شوند. در نوع لباس پوشیدن، غذا خوردن و حتی طراحی منزل، بنابراین توصیه می­شود که افراد در انتخاب همسر به تشابهات فرهنگی و طبقه اجتماعی خود توجه نمایند .

تشابه در ویژگی­های شخصیت: خصوصیات شخصیتی می­تواند روی موفقیت ازدواج تأثیر بگذارد. مثلاً مطابق تحقیقات پیشین، افراد انعطاف پذیر همسران راضی تری دارند. شباهت در ویژگی­های شخصیتی در موفقیت ازدواج­تان مؤثر است. حال با پذیرش این نکته که این خصوصیات در طول زمان تغییر نمی­کند، برای شناخت می‌توانید از یک مشاور ازدواج کمک بگیرید که معمولاً با انجام تست های شخصیت صورت می گیرد.