مهارت هاي كلامي زوجين

خیلی جالبه که بعضی از زن و شوهرها وقتی دارن با هم صحبت میکنن،به یک باره از هم ناراحت میشن.گاهی وقتها مرد از شنیدن حرف زن حتی شده عصبانی میشه.

ولی اینو باید بدونید که فقط شما دارید با هم صحبت میکنید.
اقای عزیز خانومتون احتیاج داره باهات صحبت کنه به حرفهاش بدون هیچ واکنشی گوش بده.بزار حرفشو بزنه...
احساس خانومها خیلی خیلی متغیره،تو اوج عصبانیت،با یه نگاه پر محبت شما و یا یه نوازش عاشقانه شما سریع تغییر حالت میدن.
و حالا خانم عزیز وقتی یه دل سیر با شوهرت حرف زدی میتونی بعدش ازش تشکرکنی
مثلا بهش بگی

ممنونم كه گوش دادي.

بايد باهات درددل مي كردم.

متاسفم چون مي دونم گوش دادن به اين مسئله برات دشوار بود.

مي توني همه ي چيزهايي را كه گفتم فراموش كني.حالا ديگر قضيه برايم زياد مهم نيست.

حالم خيلي بهتر شد.ممنونم كه كمكم كردي و گذاشتي حرفم را بزنم.

اين گفتگو واقعا برايم مفيد بود چون نگرش بهتري پيدا كردم.حالا حالم خيلي بهتره

 ممنونم كه گوش دادي.واي، چقدر حرف زدم. حالا احساس بهتري دارم.

 بعضي وقت ها دلم مي خواد حرف بزنم بعد حس و حالم تغيير مي كنه.از اينكه با صبر و تحمل كمكم كردي كه با تو حرف بزنم و مشكلاتم را بيان كنم، واقعا از تو ممنونم.

هر کدوم از جمله های بالا میتونه برای مردها ارزش زیادی داشته باشه،و وقتی این جملات را بشنون احساس خوبی بهشون دست میده که چقدر تونستن مفید واقع بشن و شما چقدر قدرشناس بودید.
این جمله ها در زبان یه مرد جایگاه ویژه ای داره.

اینها بخشی از مهارت های کلامی که اگر در زندگی زوجین وجود نداشته باشه،مشکلاتی را به وجود میاره.شاید اگر زن و شوهرها روی مهارت های کلامیشون کار میکردن ،مرد به زن محبت میکرد و زن به مرد قدرت میداد و با جمله های زیبا قدردان زحمات هم بودن هیچ وقت زندگیشون به بن بست نمی رسید

ارتباط غیر کلامی
. قطع ارتباط چشمی یکی از مهم‌ترین عوامل آغاز درگیری در خانواده است.محققان ایندیانا سال‌ها برای پایش حرکات صورت چون در هم کشیدن ابرو، جمع کردن بینی و به هم فشردن لب‌ها طی مشاجرات زناشویی وقت صرف کردند. آنها زوج‌های مورد.  بررسی را 4 سال بعد نیز دوباره ‌ بررسی کردند و دریافتند از میان تمام حرکات چهره، چشم غره و برگرداندن نگاه بیشترین تاثیر را در دامن زدن به تنش‌های خانوادگی داشته است. پس اگر می‌خواهید خانواده‌ای خوشبخت داشته باشید مراقب چشم‌هایتان باشید و از چشم‌غره رفتن و چشم برگرداندن از همسرتان خود داری کنید وگرنه هرچه دیدید حقیقتا از چشم خودتان دیده‌اید!