نقش خانواده در کاهش اضطراب داوطلبان کنکور

این روزها تب کنکور همگانی شده و خانواده‌هایی که فرزند کنکوری دارند، سخت درگیر هستند. از همه مهم‌تر، داوطلبان هستند که درگیر فشارها و استرس ناشی از نزدیک شدن به کنکور هستند که تعیین کننده‌ی موفقیت و یا عدم موفقیت آنان بعد از سال‌ها تلاش و کوشش است. برخورد با مسأله‌ی کنکور و گذراندن روزهای سخت قبل از آن برای عده‌ای از داوطلبان، حالت بحرانی پیدا می‌کند و این بحران و اضطراب‌های ناشی از آن در وضعیت‌های گوناگون و از نگاهی به نگاه دیگر متفاوت است که گاه خود داوطلبان را درگیر می‌سازد و در مواقعی نیز خانواده‌ها در این وضعیت بحرانی و شرایط استرس‌زا درگیر می‌شوند.

نقش خانواده‌ها در کاهش اضطراب کنکور:

جو عاطفی دور از تنش
در تمام ایام تحصیلی به ویژه در روزهای قبل از کنکور، شرایط فیزیکی و عاطفی مناسبی را برای فرزندان‌تان فراهم آورید.

خودداری از فشار و توقع بیش از حد از داوطلبان
فشار مضاعف، انگیزه و اعتماد به نفس داوطلبان را کاهش می‌دهد. والدین باید به توان یادگیری و میزان پیشرفت متناسب با توان بچه‌ها اهمیت دهند.

توجه به خواب، استراحت و تفریح داوطلبان
برنامه‌ی ساعت خواب و بیداری باید متناسب با کار و تلاش کنکوری‌ها تنظیم شود و والدین، استراحت و تفریح در حد لازم را برای فرزندان منع نکنند.

پیش‌بینی تغذیه مناسب و قوی، ویژه‌ی داوطلبان
تغذیه در این روزها اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اغلب کنکوری‌ها نیاز به غذاهایی دارند که علاوه بر تقویت حافظه‌ی آن‌ها، موجب آرامش اعصاب شده و از شدت اضطراب و استرس ناشی از کنکور بکاهد. مصرف ویتامین‌های B و C در کاهش اضطراب بسیار مؤثر است. ویتامین C در اغلب میوه‌ها و سبزی‌ها به ویژه مرکبات به وفور یافت می‌شود. میوه‌هایی مانند پرتقال، لیمو، گوجه‌فرنگی و ... غنی از ویتامین C هستند.
منابع ویتامین B: سبوس برنج، سویا، جگر، لبنیات، بادام، بادام زمینی، عسل و ... هستند.

خانواده‌ها می‌توانند برحسب توان مالی از این خوراکی‌ها برای فرزندان‌شان تهیه کنند و در صورت امکان نداشتن، بعضی از آن‌ها را به جای دیگر تنقلات برای بچه‌ها تهیه کنند تا در زمان استراحت میل کنند، لذت ببرند و از اضطراب آن‌ها کاسته شود.
محدود کردن میهمانی‌ها و رفت و آمدهای مکرر
بهتر است در ایام کنکور این رفت و آمدها و میهمانی‌های متعدد (برای تمرکز داشتن بیش‌تر داوطلبان برای روز کنکور)، محدود شده و میهمانی‌ها و مسافرت‌ها به زمان دیگری موکول شود.