چگونه بدون اضطراب به هدفمان برسيم

گاهی اوقات انسان ها به دلیل وحشت و ترس از حجم کار نمی توانند به هدفی که مد نظرشان است برسند...اكثرا دچار اضطراب، و نااميدي مي شوند... حال چه بايد كرد؟ آيا بايد از هدف دست كشيد تا مضطرب نشد؟ يا مي بايست نگرش، نگاه و  طرز فكر خود را عوض كرد؟ كداميك؟

پاسخ را از قسمتی از کتاب صراط استاد علی صفائی حائري خواهم آورد که بسیار کمک میکند که بتوان بدون ترس و واهمه و اضطراب به کار خود ادامه داد. و به هدف رسيد... فقط یک نکته اضافه کنم ؛ خوب است اين متن را هميشه روبروي خود داشته باشيم و آن را هر روز براي خود مرور كنيم تا فراموش نشود... و اما...

وحشت از حجم كار و عظمت بار، تو را ضعيف مي كند و نااميد مي سازد كه نمي شود كاري كرد. وقتي خيال مي كني كه بايد اين كار بزرگ را و اين ساختمان عظيم را در يك لحظه از ميان برداري، ناچار نااميد مي شوي و از پاي مي افتي. ولي توجه به مفهوم نظم و اينكه اگر چه كار تو زياد است ولي وظيفه تو در هر لحظه بيش از يكي نيست... فهم اين نكته مسئله را آسان مي كند و به تو ظرفيت بيشتري براي انجام كارها مي دهد.

 تو كه تمامي راه را مي شناسي، در هر لحظه تكليفي بيش از يك گام نداري.

توضیحات بیشتر:

کارها بسیار بسیار زیادند... وقتی به همه ی آن ها در یک لحظه فکر کنیم دچار اضطراب زیادی می شویم... و فکر می کنیم که از عهده ی ان بر نخواهیم آمد... حتي ممكن است از شدت اضطراب اقدام هم نكنيم.

اما اگر بدانیم که ما در یک لحظه بیشتر از یک کار را نمی توانیم انجام بدهیم. ديگر از خودمان بیش از توانمان انتظار نخواهیم داشت و خداوند و هر انسان منطقي ديگر هم بيش از اين انتظاري نخواهند داشت... مثلا شما در یک لحظه نمی توانید هم در اشپزخانه باشید و هم در اتاق مطالعه... اگر در هر یک از آن ها بودید در دیگری نخواهید بود...و اگر بخواهيد هم آشپزي كنيد و هم مطالعه كنيد اضطرابتان بالا مي رود و يا در هيچ كدام موفق نمي شويد. پس نیاز به اولویت بندی داریم که بفهمیم کدام یک در این لحظه و در این موقعیت و با این شرائط فعلی ما ارجح تر است که انجام گیرد... و پس از دانستن این نکته به انجام آن می پردازیم... و دیگر هیچ مسئولیتی در برابر کارهای دیگر نخواهیم داشت تا زمانی که اولین اولویت را انجام بدهیم.

در مورد دیگر؛ گاهی یکی از اهدافمان این می شود که فلان  کتاب 800 صفحه ای را بخوانیم... اگر به تعداد صفحات آن و قطر کتاب نگاه کنیم اضطراب بالا می رود و ممکن است اصلا کتاب را شروع نکنیم... اما اگر بدانيم كه بايد راه را گام به گام طي كرد... بايد كتاب را صفحه به صفحه خواند و جلو رفت... بايد نظم داد... نبايد به كل كتاب فكر كرد،‌بايد فقط به اولين صفحه كتاب فكر كرد و جلو رفت. در اين صورت ظرفيت بيشتري پيدا خواهيم كرد براي ادامه خواندن كتاب.

نكته بسيار مهم در تعيين اولويت ها؛ گاهي شما برنامه ريزي كرده ايد كه هر روز يك صفحه از كتاب را بخوانيد... اگر امروز اولويت اول ديگري بر سر راه شما قرار گرفت و ان اولويت تمام وقت شما را گرفت... ديگر وظيفه اي در قبال آن صفحه از كتاب در آن روز نخواهيد د اشت.

به عبارتي بهتر؛ بايد در لحظه نيازها را تشخيص داد و جلو رفت...