چگونه به دیگران نه بگوییم و قربانی دیگران نشویم!؟

گاهی اوقات برایمان اتفاق می افتد که می خواهیم به عزیزی نه بگوییم، اما نمی توانیم، به چند دلیل:
 اول اینکه او ناراحت می شود.
دوم اینکه احساس ناراحتی به ما دست می دهد که چرا او را ناراحت کردیم
و سوم اینکه دیگر او به ما احساس خوشایندی ندارد.
حال وظیفه ما نسبت به اینگونه مسائل چیست؟
یا باید به او جواب مثبت بدهیم و اینگونه خودمان را قربانی دستورات دیگران کنیم و یا با بی اعتنایی به گفته های او، جواب منفی داده و خودمان را از شر قربانی شدن در مقابل دیگران خلاص کنیم.
واقعیت قضیه این است که ما فکر می کنیم وقتی دیگران به ما نه می گویند، بگونه ای ما را تحقیر کرده و به ما اهمیتی نمی دهند، در صورتی که اگر واقع بینانه بیاندیشیم و خودمان را جای دیگران قرار دهیم متوجه خواهیم شد که نه گفتن دیگران و یا خودمان به این معنا نیست که دیگران به ما بی اعتنایند و یا ما نسبت به دیگران اهمیتی قائل نیستیم، بلکه این برخورد به این معناست که دیگران در موقعیتی هستند که کاری که ما از آنها توقع انجام آنرا داریم، نمی توانند انجام دهند.
(بنا به دلایل مختلف که مورد بحث آینده ماست.)
بنا براین بهترین روش برخورد این است، هنگامیکه به دیگران نه می گوییم دلیل نه گفتن خود را بیان کنیم تا بعدها از سوء تفاهم ها جلوگیری شود. در اینجا با ذکر مثالی به روشنتر کردن بحث این پست می پردازم:
مثلا شما فرض کنید پدری دارید که او بسیار از شما توقعات بی جا دارد و می خواهد هر چه او به شما گفت، شما بدون برو برگرد گفته اش را بپذیرید و آنرا بدون چون و چرا انجام دهید. و شما هم در موقعیتی هستید که نمی توانید آنها را انجام دهید مثلا درس دارید یا باید در امتحان سختی حاضر شوید.
خوب اینجا دو راه برای شما وجود دارد: یا اینکه با برخورد قاطعانه به پدر خود نه بگویید و او را شماتت کنید که شما را درک نمی کند. و با او برخورد تند داشته باشید که علاوه بر خرابی ارتباط خود با او دچار تنش عصبی هم خواهید شد.
اما همیشه بدانید که راه حل دیگری هم وجود دارد و در اینجا هم راه حل دیگری وجود دارد و آن اینکه خیلی مؤدبانه برایش توضیح دهید که وقت شما تنگ است و نیاز به تلاشهایی دارید که اگر به او جواب مثبت بدهید در آینده دچار مشکل خواهید شد.
اما با مسئله ای که وجود دارد این است که ممکن است با همه توضیحات شما او همچنان بر گفته خود بماند و نظرش را تغییر ندهد. در اینگونه مواقع بون آنکه اعصاب خود را به هم بریزید، بدون توجه به عقاید او کار خود را انجام بدهید و از زندگی خود لذت ببرید. اما یادتان باشد که آرامش خود را حفظ کنید و هرگز کاری انجام ندهید که ارتباط شما را دچار آسیب کند.
به امید اینکه صلح و آرامش تمام زندگی ما را در برگیرد.